28W ostatnich latach możemy zauważyć drastyczny wzrost wartości dolara. Z czym jest to związane? Dlaczego nie kupimy już dolara za 3 złote?

Trzeba przyznać, że jest to dość skomplikowana sytuacja. Ma na to wpływ na pewno wiele czynników, a nawet doświadczeni analitycy finansowi nie są nieraz w stanie określić przyczyn, które wywołują tak duże wahania na rynkach finansowych. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że stabilność dolara w stosunku do innych walut to wynik nakładających się wielu, działających na korzyść tej waluty, czynników. Olbrzymie znaczenie ma przede wszystkim sytuacja gospodarcza w kraju.

Oczywiście, spore znaczenie mają również inne względy takie, jak na przykład sytuacja polityczna na arenie międzynarodowej. Stany Zjednoczone mają bowiem olbrzymi wpływ na kształtowanie polityki. Nie da się zatem ukryć, że od kilku lat USA odnotowało wzrost gospodarczy, jak i podtrzymało swoją silną pozycję w stosunku do innych państw. To właśnie te względy powodują, że dolar jest obecnie jedną z bardziej wartościowych walut i można się spodziewać, że sytuacja ta długo nie ulegnie zmianie.

Z pewnością w kolejnych latach wartość dolara ustabilizuje się lub też lekko wzrośnie, ale możemy podejrzewać, że nie powrócą już czasy, w których dolar kosztował mniej niż trzy złote. Na pewno warto mieć to na uwadze, jeśli planujemy dokonać wymiany waluty w najbliższym czasie. O ile ze sprzedażą dolarów powinniśmy się jeszcze wstrzymać, o tyle zakup jest wskazany jak najbardziej już.

Czytaj także:  Mity ubezpieczenia na życie

By