Dlaczego IKZE się opłaca?

By
pieniądze

Chociaż mijają już blisko trzy lata od wprowadzenia na rynek finansowy IKZE, wciąż należą one do produktów niezbyt popularnych. Co więcej, wielu nieświadomych Polaków, którzy w tej chwili nie myślą jeszcze o swojej emeryturze, nawet nie wie o ich istnieniu. Jeśli już nawet znajdą się świadomi, potrafiący rozszyfrować skrót, niekoniecznie zdają sobie oni sprawę jak wiele korzyści niesie ze sobą oszczędzanie na emeryturę za pomocą takiego rachunku. W najnowszym materiale przybliżamy problematykę związaną z IKZE, byś jeszcze lepiej mógł zadbać o swoją przyszłość

Co to jest IKZE?

Enigmatyczny skrót IKZE, to nic innego jak Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, które wprowadzono na początku 2012 roku, by pomóc wielu Polakom, w tym również Tobie, jeszcze lepiej oszczędzać dodatkowe fundusze na emeryturę. Chociaż konta te są niezwykle podobne w swym założeniu do wcześniejszych IKE (funkcjonujących w ramach III filaru), różnią się formą opodatkowania – w przypadku IKE jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego, natomiast przy IKZE zapłacimy go dopiero „na wyjściu” z inwestycji.

Korzyści zakładania IKZE

Niestety w Polsce wciąż pokutuje błędne przekonanie o produktach trzeciofilarowych i to właśnie z tego powodu nie cieszą się one szczególnym zainteresowaniem naszych rodaków. Jak podkreślają eksperci,  to ogromna strata naszej strony, bo dzięki takim kontom, czerpiemy ogromne korzyści, nie przyjmując na siebie praktycznie żadnych zobowiązań. Do najważniejszych zalet zaliczyć należy chociażby fakt, że decydując się na taki produkt wybieramy jedyną legalną lokatę antybelkową. Sceptyków powinno najbardziej ucieszyć to, że decyzja o założeniu IKZE jest niezobowiązująca, bo nie obciąża nas koniecznością systematycznego oszczędzania – firma, która oferuje taki produkt nie może żądać żadnych opłat z tytułu braku wpłat. W teorii może jedynie zwrócić nam pieniądze, kiedy przestaniemy dopłacać. Co ważne – zawsze mamy dostęp do swoich pieniędzy, bo IKZE jest lokatą w pełni płynną, a nie emerytalną. Najważniejsze jest jednak to, że przy wyborze takiego produktu nie musimy martwić się o swoje pieniądze – wybrana przez nas firma czy bank będą je za nas pomnażały, a jeśli tak się nie stanie, mamy prawo w każdej chwili zrezygnować z usług i zażądać przeniesienia oszczędności gdzie indziej. Wszystko to oferują tylko IKE, IKZE i PPE.

Czytaj także:  Fundusze inwestycyjne jak inwestować?

Skoro więc wiemy, w jakiej kondycji jest ZUS, powinniśmy już dziś pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę, być może właśnie z IKZE.

By